A nagymamám finom, omlós almás pitéje, gyerekkorom egyik nagy kedvence. Még most is érzem az ízét, illatát, a szeretetet amivel készült és amivel kínált.
Most ezt a régi receptet használtam a pite tésztájához, csak egy picit új köntösbe bújtattam. Kényelmesebb is voltam, mert nem nyújtottam a tésztát, így almás morzsapite készült belőle. Ez a morzsasüti nagyon ízletes, az omlós tészta, a puha fahéjas almás töltelék és a ropogós morzsa textúra nagyon jól harmonizál egymással. Házi karamell öntetet is készítettem hozzá, hogy fokozzuk az élvezetet…de enélkül is mennyei.
Az eredeti recept: 40 dkg liszt, 20 dkg zsír, 10 dkg cukor, pici só, 1 tojás, kevés tej kb 1dl, 1 cs. sütőpor. Tölteléknek sok-sok fahéjas, cukrozott alma, alá 1-2 evőkanál zsemlemorzsa, vagy darált dió. Vékonyra nyújtva kisebb tepsiben, teteje is nyújtva, villával megszurkálva és készre sütve.
Almás morzsapite recept:
- morzsapite tészta:
- 40 dkg liszt ( rétesliszt vagy sima )
- 20 dkg vaj vagy margarin
- 10 dkg cukor
- 1 tojás
- 1/3 teáskanál só
- 1 csomag sütőpor (10 g )
- 1 púpos evőkanál tejföl vagy pici tej
- töltelék:
- 1,5 -2 kg alma (pl. gála, jonatán, jonagold, piros alma, de lehet savanykásabb is csak ne kásás fajta legyen )
- 15-20 dkg cukor ( alma mennyiségétől és ízétől függően )
- 1 púpos teáskanál őrölt fahéj
- kevés frissen facsart citromlé
- 1-2 evőkanál zsemlemorzsa vagy pár kanál darált dió a tészta és a töltelék közé – elhagyható
- A morzsa készítéshez még 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál liszt
Karamell szósz recept itt található.
Almás morzsapite elkészítése:
- Egy nagyobb tálban elmorzsolom a lisztet a vajjal. Hozzáadom az összes többi hozzávalót, átkeverem és gyors mozdulatokkal összegyúrom, csak annyira, hogy szépen összeálljon , majd bucit formázok belőle. Hűtőbe teszem letakarva, hogy kicsit dermedjen a tészta.
- A megmosott, hámozott almát lereszelem és a citrommal, fahéjjal összekeverem. Hozzáadom az almához a cukrot és megdinsztelem, párolom az almás keveréket, ( fedő nélkül ) úgy, hogy a levet amit közben ereszt elpárologtatjuk. -így nem áztatja el a tésztát sütés közben az almás töltelék. Kóstolom, hogy ízlésünknek megfelelően legyen édes, fahéjas. Utána hűlni hagyjuk.
- A hűtőben pihent tésztát két részre osztom ,egy nagyobb részre és egy kisebb kb hógolyónyi méretűre. A kisebb részhez hozzáadom a 2-2 evőkanál cukrot , lisztet és összegyúrom, ebből lesz majd a ropogós morzsa és öt-tíz perce mélyhűtőbe teszem. A nagyobb tésztát egy 26-29 cm átmérőjű gyümölcs tortaformába teszem, és a kezemmel egyenletesen belenyomkodom a formába, az ujjaimmal kialakítom a peremét. Megszúrom pár helyen villával az elegyengedett tésztát. Megszórom kevés zsemlemorzsával, vagy darált dióval, majd ráhalmozom és elsimítom a kihűlt almás tölteléket.
- Előmelegítem a sütőt kb. 170-180°C-ra. Előveszem a mélyhűtőből a kisebb, kicsit szilárd tésztát és gyors mozdulatokkal egy tálba belereszelem a nagy lyukú reszelőn, hogy ne tapadjon össze a lereszelt tészta egy kanálnyi liszttel átforgatom. Ezután az almáspitére szórom, úgy, hogy mindenhova kerüljön a morzsából.
- A pitét 170-180°C-os sütőben készre sütöm. Fontos, hogy átsüljön a pite belseje is és kívül szép ropogós legyen a morzsa, de ne égjen meg.
- Amikor elkészült rácsra téve hűlni hagyom. Torta szeletekre vágva magában vagy karamell öntettel tálalom a kész almás morzsapitét.
TIPP: ALMA helyett TÖK? IGEN Amikor még nincs igazán itt az almaszezon, viszont javában a tökszezon közepén vagyunk, akkor érdemes kipróbálni ezt a pitét reszelt tökből is. Annyira natúr íze van a főzőtöknek, hogy a cukortól és a fahéjtól a töltelék megszólalásig hasonlít az almás töltelékhez, savanykás íz nélkül. Persze ezt is lehet pótolni akár pár csepp friss citromlével. Talán egy picit tovább kell párolni a tököt ennyi a különbség, de tényleg nagyon finom.
További pite receptek és egy klasszikus almás pite recept.