hókifli

Hókifli

Gyerekkorom nagy – nagy kedvenc diós aprósüteménye a hókifli. Elsősorban karácsony előtt készítette anyukám ezt a finomságot tetemes mennyiségben, hogy kitartson az ünnepre és a vendégeknek is jusson…

Ez a diós süti valami mennyei omlós, porhanyós, vaníliás finomság… az idő csak jót tesz neki, sőt…Dobozban sokáig eláll, főleg, ha elzárjuk a család elől, de ki tenne ilyet…:) Ez a  klasszikus, eredeti és nagyon egyszerű recept.. Tésztáját nem szoktuk nyújtani, hanem kézzel sodorjuk a kis kifliket. Kifli helyett lehet hólabdát, kis gömböket is készíteni, annak a formázása még egyszerűbb. 

A nyers tészta is elkészíthető előre, hűtőben tarthatjuk pár napig és sütés előtt ha elővesszük, már csak formázni kell. A megadott mennyiség kb. 2 nagy 40×40 cm-es tepsire elegendő. Nagyobb vendéglátáskor duplázzuk, vagy akár triplázzuk a receptben leírtakat.

Hókifli recept

  • 250 g finomliszt
  • 200 g vaj vagy margarin
  • 100 g porcukor
  • 100 g darált, vagy morzsásra aprított dió.
  • 1 csipet só
  • tetejére:
  • vaníliás porcukor

Hókifli készítése:

  1. A vajat a liszttel elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a darált diót, csipet sót, porcukrot és az egészet gyors mozdulattal összegyúrjuk. Cipót formázunk belőle és folpackba csomagolva kb 1 órára vagy akár 2-3 napra hűtőbe tesszük.
  2. Sütés előtt elővesszük a nyers hókifli masszát és kb 10 percig hagyjuk egy kicsit felengedni. Előmelegítjük a sütőt kb 180°C-ra. Sütőpapírt helyezünk egy nagyobb tepsibe. A hókifli masszából lecsípünk egy kis diónyi mennységet, majd kezünkben megsodorjuk és kiflit formázunk belőle. Arra figyeljünk, hogy a kifli csücskeit ne vékonyítsuk el nagyon, mert akkor a vékony kis végek könnyen túlsülnek. Sütőpapírra helyezzük őket kellő távolságban egymástól.
  3. 170-180°C-ra előmelegített sütőben világosra sütjük a hókifliket kb 12-15 perc alatt. Nem légkeveréses módban. Első sütésnél gyakrabban nézegessük, nehogy megégjen, míg ki nem tapasztaljuk a megfelelő időt. Akkor jó ha világos színű, csak egy picit a szélein látszik, hogy változott a színe, vagy picit zsemleszínű a kifli.
  4. A kész hókifliket a tepsiben hagyjuk langyosra hűlni, forrón nem lehet kivenni, mert törik, omlik szét a kifli. Ahogy hűl, úgy szilárdul. Langyosra hűlve, egy tálban vaníliás porcukorba meghempergetjük és persze rögtön kóstoljuk is 🙂 Fontos a tesztelés 😀 Szobahőmérsékleten pl. dobozban, tálon letakarva tároljuk a kihűlt hókifliket. Rögtön sütés után kihűlve kicsit visszakeményedik, egy-két nap után visszapuhul és minél tovább áll annál omlósabb lesz.

hógolyó hókifli

eredeti hókifli

hókifli recept

Van egy másik, nyújtható tésztás hókifli receptem is, ha nincs kedvünk kézzel formázni az is tökéletes választás. 

A lekváros hókiflit is kipróbálnád ? Omlós lekváros kifli ecetes tésztával >>

 

Egy válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük