Ez egy igazán spontán kitalált, gyors és nagyon finom medvehagymás karalábéfőzelék. A történet egyszerű, se levest, se töltött karalábét nem volt kedvem készíteni a friss, szép, zsenge karalábéból, amit a minap vásároltam a medvehagymával együtt, olyan „szép is, olcsó is, majd jó lesz valamire” alapon. Tehát jött az ötlet, készüljön egy gyors főzelék, bár karalábéból ezt még eddig nem készítettem.
Abból gazdálkodtam amennyit megvettem, vagyis 3 db karalábé és 1 csokor medvehagyma volt hozzá. Két-háromfős adagra való lett az elkészült főzelék, de persze kiadós, nagyobb mennyiséget is készíhetünk több karalábéból.
Tejfölt használtam a habaráshoz, de ízlés szerint lehet joghurttal, tejszínnel helyettesíteni. Ropogós pirítossal és sült kolbász falatka feltéttel kínáltam, de bármilyen más tojásos, húsos, vagy ropogós zöldség feltéttel tálalhatjuk. Önmagában is tökéletes, finom, könnyű ebédnek vagy vacsorának. Kenyér nélkül akár diétába is illeszthető. Nekünk bevált nagyon ez a recept, biztos, hogy többször fogok még karalábéfőzeléket készíteni, akár medvehagyma nélkül is.
MEDVEHAGYMÁS TEJFÖLÖS KARALÁBÉFŐZELÉK RECEPT
-
- 3 db közepes méretű karalábé ( lehet több db-ból is készíteni természeetesen )
-
- 1 csokor medvehagyma
-
- 3 db pici, zsenge karalábélevél
-
- 1 kisebb fej hagyma
-
- 1-2 kisebb gerezd fokhagyma
-
- só ízlés szerint
-
- 1 teáskanál delikát vagy vegeta – elhagyható
-
- 2 csipet őrölt köménymag
-
- pár evőkanál olaj a dinszteléshez
-
- 2 nagyobb evőkanál tejföl
-
- 2 evőkanál liszt
-
- 2-3 csapott teáskanál cukor vagy ízlés szerint
-
- 1-2 mokkáskanál ecet vagy ízlés szerint
MEDVEHAGYMÁS KARALÁBÉFŐZELÉK ELKÉSZÍTÉSE
-
- A zöldségeket megpucoljuk, megmossuk a hagymát apróra vágjuk, a karalábét kisebb kockákra, hasábokra. A medvehagymát, karalábélevelet is felaprítjuk rusztikusan.
-
- Kevés olajon elkezdjük dinsztelni a hagymát, majd hozzákeverjük a karalábét és kevés ideig együtt dinszteljük. Jöhet hozzá a medvehagyma, karalábélevél is, fűszerezzük ( a cukor és az ecet kivételével ), majd egy-két keverés után felengedjük annyi vízzel, hogy lazán ellepje a karalábét, de mivel nem leves készül, ezért túl sok vizet ne adjunk hozzá.
-
- Fedő alatt puhára (de nem szétesőre ) pároljuk a karalábét, ha kell a főzővizet pótoljuk.
-
- Mikor már puha a karalábé akkor kb. két evőkanál lisztet összekverünk két evőkanál tejföllel, 1-2 gerezd zúzott fokhagymával és kevés vízzel. Ezt a habarást annak megfelelően készítsük sűrűre vagy hígra, hogy mennyi főzővíz maradt a karalábén. Ha szinte teljesen elfőtte, akkor hígabb habarást készítsünk, ha még van rajta főzővíz akkor nagyjából tejföl sűrűségű legyen a habarás.
-
- Miután a habarással besűrítettük a főzeléket, utána kóstoljuk, sózzuk ha kell és ízlés szerint, ha szeretnénk adjunk hozzá kevés cukrot, pici ecetet. Átkeverük és kész is. Ropogósra sült feltétekkel nagyon finom. Jó étvágyat hozzá!