husos zoldseges rakott teszta

Tippek, trükkök és receptek rakott tésztához

Sokszor mondjuk a számunkra praktikus dolgokra, hogy egyszerű és nagyszerű. Különösen igaz ez a rakott tészták esetében, hiszen amellett, hogy gyorsan elkészíthetők, nagyon sokféleképpen variálhatjuk őket. Készülhetnek hússal, húsmentesen, szószokkal, sajttal, a lehetőségek szinte végtelenek. Télen, nyáron népszerű egytálétel, ráadásul többnyire kicsik és nagyok egyaránt kedvelik. Nem véletlen tehát, hogy felmerül a kérdés: hogyan készítsünk tökéletes rakott tésztát? Íme néhány egyszerű tipp és apróbb trükk, hogy ez a praktikus étel a nap fénypontja legyen!

Mire figyeljünk rakott tészta készítésekor?

Azért ne bízzuk el magunkat túlságosan, ha egyszerű ételekről van szó! Látszólag a rakott tészta készítése sem éppen bonyolult. Ki ne tudná megcsinálni: egy hőálló tálba főtt vagy száraz tésztát rétegezünk, különféle mártásokkal, és már tehetjük is a tepsibe. De biztos, hogy jól csináljuk? A főtt tészta esetében sajnos előfordulhat, hogy túl puha, lágy massza lesz. A száraz tésztánál pedig szinte garantált, hogy kemény darabokat találhatunk falatozás közben.

Eláruljuk a titkot: ha tökéletes rakott tésztát szeretnénk készíteni, nem kell megfőzni a tésztát! Bőven elég, ha sütés előtt kb. 30-45 percig meleg, enyhén sós vízbe tesszük és abban áztatjuk. Így tulajdonképpen hidratáljuk a tésztát, lemossuk a keményítő egy részét, tehát nem marad kemény. Az áztatással persze megnő a tészta elkészítési ideje, így, ha nagyon korog a gyomrunk, akkor jobb, ha megfőzzük a tésztát, viszont arra ügyeljünk, hogy még kemény legyen, amikor leszűrjük.

Vargabéles – Könnyen, gyorsan elkészíthető recept

A hozzáadott mártás, szósz mennyisége is fontos a tészta állagának szempontjából, mert ha nagyon sokat teszünk rá, sütés közben még szétfőhet…

Arra is figyeljünk, hogy az étel jellegétől függően, kenjük ki a hőálló tálat olívaolajjal, vagy vajjal, esetleg a kettő keverékével. Tehát a tészta és a sütőedény között legyen egy olyan réteg, ami elősegíti, hogy a tésztánk a ropogósra süljön. Még jobban ráerősíthetünk erre, ha az olaj-vaj kombó mellé egy kis zsemlemorzsát is bevetünk. Az apró szemcsék a forró sütőben ropogósra sülnek és rátapadnak a tészta felületére. Egy keveset az étel tetejére is szórhatunk, így a felső réteg is kellően ropogós lesz, amikor kivesszük a sütőből.

Milyen alapanyagokból süthetünk rakott tésztát?

Erre a válasz: határ a csillagos ég! Itt aztán minden szóba jöhet, úgyhogy igyekszünk röviden összefoglalni és egy-két tippet adni a különlegesebb receptekhez. A hús persze sokszor alap összetevőnek számít, van, aki hús nélkül el sem tudja képzelni a rakott tésztát. A rakott ételünk ízlés szerint készülhet darálthússal, csirke-, pulyka vagy marhahússal is, amely főként az olasz receptek sajátja (például: klasszikus lasagne vagy bolognai rakott tészta). A húst elkészíthetjük szaftosan, pörköltes vagy zöldfűszeres jelleggel, de a fehér húsokat tejszínesen is megfőzhetjük, mielőtt a tésztához adjuk őket. Persze az is jó, ha a húst csak elősütjük fűszerekkel vagy hagymával, és magát a mártást külön főzzük majd meg. Ez mind-mind ízléstől, szokástól és életmódtól is függ; ha diétázunk, akkor jobb a viszonylag natúr verzió egy zsírszegény tejszínes mártással például.

A hús nélkül készült rakott tészta is számtalan lehetőséget tartogat. Lehet hozzá variálni a hozzáadott mártást, a kiegészítő zöldségeket, a fűszereket és a sajtokat is. Tehetünk rá reszelt mozzarellát, edami sajtot, ha pedig az erősebb ízeket kedveljük, akkor mehet rá cheddar is.

Igazi különlegesség lehet a karfiolkrémes rakott tészta, amely készülhet húsos paradicsomszósszal, de anélkül is, hiszen a karfiolkrém magában is nagyon finom és ízletes. Ilyenkor nyáron, amúgy is előnyben részesítjük a könnyebb, húsmentes fogásokat. Használjunk minél több zöldséget, nemcsak az ízek, hanem a színek miatt is!

Tepsis olaszos tészta

Rakott tészta gazdaságosan

Na de mi a helyzet, ha hirtelen, spontán jut eszünkbe a rakott tészta készítés? Akkor se essünk kétségbe, mert maradékokból is elkészíthetjük ezt a finomságot! Sütésből, főzésből megmaradt húsból, de anélkül, húsmentesen is készíthetünk rakott tésztát, ha éppen a hűtőnket szeretnénk kiüríteni és felhasználni a maradék ételeinket. Tehetünk bele tejszínt, tejfölt, tojást sajtot, vagy akár hagymát, kolbászt vagy szalonnát is, ha kedveljük a magyarosabb ízeket. Spenóttal és párolt zöldséggel is tökéletes lehet a rakott tésztánk. És még egy jó hír a végére: gyakorlatilag bármilyen tészta felhasználásával megalkothatjuk ezt az egytálételt!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük